Soldat ucis, gardian grav rănit într-o împușcătură la punctul de control din estul Ierusalimului

O femeie soldat a fost ucisă într-un atac cu împușcături la punctul de control Shuafat din Ierusalimul de Est, sâmbătă seara.

Un gardian a fost grav rănit în atac. Cei doi au fost transportați de urgență la un spital din Ierusalim pentru îngrijiri medicale după atac, potrivit poliției și medicilor.

Moartea soldatului a fost declarată la spital, au declarat Forțele de Apărare Israelului într-un comunicat.

Armata și-a anunțat decesul la câteva ore după atac, după ce familia ei fusese anunțată. Nu au existat alte detalii despre identitatea ei. Nu a fost imediat clar dacă a murit imediat sau după ce a primit tratament la spital.

Se pare că bărbatul înarmat palestinian a sosit pe jos și a tras în forțele de securitate de la punctul de control în jurul orei 21:00 înainte de a fuge în tabăra de refugiați din apropiere cu ajutorul unei mașini.

O a treia persoană a fost rănită ușor și tratată la fața locului, potrivit serviciului de ambulanță Magen David Adom.

Brigăzile Martirilor Al-Aqsa au revendicat atacul, a informat postul public Kan. Brigăzile sunt o coaliție de grupuri armate asociate cu partidul de guvernământ Fatah al președintelui Autorității Palestiniene Mahmoud Abbas. Gruparea teroristă a desfășurat atacuri comune cu Jihadul Islamic Palestinian în Cisiordania.

Polițiștii căutau suspecți în atac. Un bărbat suspectat că l-ar fi condus pe trăgător de la fața locului s-a predat poliției.

Șoferul a susținut că îl conducea pe trăgător la Modi’in când atacatorul a coborât din vehicul la punctul de control și a tras cel puțin șapte cartușe, înainte ca arma să se blocheze.

Forțele de securitate israeliene la locul unui atac cu împușcături la un punct de control în afara taberei de refugiați Shuafat din Ierusalimul de Est, 8 octombrie 2022 (Olivier Fitoussi/Flash90)

Forțele de securitate au percheziționat tabăra de refugiați Shuafat la câteva ore după atac, în căutarea atacatorului și a altor doi suspecți. La vânătoarea de oameni au participat unități de forțe speciale și un elicopter. Comandantul poliției din districtul Ierusalim, Doron Turgeman, a declarat că identitatea tuturor celor trei suspecți era cunoscută de poliție.

Trei membri ai familiei suspectului trăgător au fost arestați în Shuafat, a informat Radioul Armatei.

Pietre de pavaj acoperite de sânge la punctul de control, care a fost închis și izolat cu bandă roșie de poliție.

Ministrul Securității Publice, Omer Barlev, care a sosit la fața locului alături de înalți oficiali ai poliției, a declarat că forțele de securitate „își vor pune mâna pe atacator, viu sau mort”.

Prim-ministrul Yair Lapid a denunțat atacul „grav” și biroul său a spus că este informat cu privire la împușcătură.

„Inima este alături de răniți și de familiile lor. Teroarea nu ne va învinge – suntem puternici, chiar și în această seară grea”, a spus el într-un comunicat.

Scena unui atac cu împușcături la un punct de control în afara taberei de refugiați Shuafat din Ierusalim, 8 octombrie 2022. (Flash90)

În Shuafat au fost raportate focuri de artificii de sărbătoare după împușcătură, care a fost lăudată și de gruparea teroristă Hamas, aflată la conducerea Gaza.

Incidentul are loc în timp ce armata și poliția sunt în alertă intensă în Ierusalim și Cisiordania în perioada sărbătorilor evreiești. Biroul prim-ministrului a spus că în timpul Sabatului, Lapid a efectuat o evaluare a securității înainte de începerea festivalului Sukkot duminică seara „cu accent pe desfășurarea de forțe în Ierusalim și Muntele Templului, precum și în alte părți ale țării”.

Tensiunile erau deja mari din cauza unei campanii antiteroriste în curs de desfășurare în Cisiordania, care a dus la moartea a peste 100 de palestinieni și la peste 2.000 de arestați în raiduri de noapte, în timpul cărora trupele israeliene au fost în mod regulat vizate de focuri de armă. Majoritatea celor uciși erau oameni înarmați sau participanți la ciocniri violente, dar unii erau civili neînarmați.

Operațiunea a fost lansată după o serie de atacuri care au ucis 19 persoane între mijlocul lunii martie și începutul lunii mai.

Spiritul creativ necruțător al Israelului

Sunt mândru să acopăr artele și cultura israeliană pentru The Times of Israel. Beat-ul meu arată „cealaltă parte” a vieții de aici, cu artiști inspiratori de toate genurile — muzicieni, pictori și scriitori, bucătari și vinificatori, realizatori și scenariști.

Spiritul creativ al israelienilor prosperă cumva în ciuda tuturor obstacolelor cu care s-a confruntat această mică națiune. Am privilegiul de a împărtăși aceste povești fascinante cititorilor și ascultătorilor ToI, crescând-vă conștientizarea asupra comunității artistice israeliene remarcabil de vibrante.

Sprijinul dumneavoastră, prin intermediul comunității The Times of Israel, ne ajută să continuăm să oferim cititorilor din întreaga lume povești surprinzătoare și impresionante precum ale mele. Te vei alătura comunității noastre astăzi?

Mulțumesc,

Jessica Steinberg, editor de artă și cultură

Da, voi da

Da, voi da

Deja un membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Ești un cititor dedicat

De aceea am început Times of Israel acum zece ani – pentru a oferi cititorilor cu discernământ ca tine o acoperire obligatorie despre Israel și lumea evreiască.

Deci acum avem o cerere. Spre deosebire de alte instituții de știri, nu am creat un paywall. Dar, întrucât jurnalismul pe care îl facem este costisitor, invităm cititorii pentru care The Times of Israel a devenit important să ne susțină munca prin alăturarea Comunitatea Times of Israel.

Pentru mai puțin de 6 USD pe lună, puteți ajuta la susținerea jurnalismului nostru de calitate în timp ce vă bucurați de The Times of Israel FĂRĂ RECLAMEprecum și accesarea continut exclusiv disponibil numai pentru membrii comunității Times of Israel.

Mulțumesc,
David Horovitz, editor fondator al The Times of Israel

alaturati-va comunitatii noastre

alaturati-va comunitatii noastre

Deja un membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Leave a Comment

Your email address will not be published.