„Țipete de teroare”: 7 răniți, dintre care 2 grav, la împușcături în apropiere de Zidul de Vest

Șapte persoane au fost rănite, dintre care două grav, într-un presupus atac terorist, chiar în afara orașului vechi al Ierusalimului, în orele dinaintea zorilor zilei de duminică, au declarat oficialii.

Potrivit autorităților, împușcături au fost trase către un autobuz pe un drum din apropierea Zidului de Vest și, de asemenea, într-o parcare din apropiere, lângă Mormântul Regelui David, în afara Porții Sionului din Orașul Vechi.

Printre cei răniți în atac se numără o femeie însărcinată în vârstă de 35 de ani, a cărei rănire la abdomen a fost descrisă de medici drept „complexă” și a cărei viață era în pericol, potrivit rapoartelor presei ebraice.

De asemenea, printre răniți s-ar fi numărat și patru membri ai unei familii Hasidic Satmar care au venit din Statele Unite ca turiști miercuri. Părinții, fiul și fiica așteptau un taxi la o stație de autobuz când au fost împușcați lângă Mormântul Regelui David. S-a spus că tatăl familiei ar fi în stare gravă, sedat și pe un respirator, în timp ce mama era în stare moderată.

Presupusul făptuitor ar fi așteptat sosirea autobuzului și a tras împușcăturile în timp ce pasagerii se urcau, înainte de a fuge.

„Autobuzul era plin, plin. M-am oprit la o stație de autobuz de la Mormântul Regelui David și apoi am auzit focuri de armă, oamenii au început să țipe, oamenii au fost răniți în interiorul autobuzului”, a declarat șoferul de autobuz, Daniel Kanievsky, pentru presa ebraică.

Șoferul a spus că a vrut să plece, dar nu a putut, deoarece pasagerii ajutau o femeie aflată în scaun cu rotile să se urce în autobuz, rampa coborâtă blocând ușa să nu se închidă.

„Am așteptat o jumătate de oră înainte să vină autobuzul”, a spus site-ul de știri Ynet, citat de martorul ocular Avraham Deutsch. „Am auzit trei împușcături, am sărit în autobuz și am stat jos cu toată lumea. Am înțeles imediat că este un atac terorist și apoi s-au auzit țipete de teroare. Toată lumea a sunat la poliție. Am văzut doi bătrâni la pământ și doi tineri care au fost răniți la umăr.”

„A fost o scenă foarte dificilă, plină de sânge tzitzit iar căruciorul pentru copii abandonat va rămâne în memoria mea mulți ani”, a spus Moshe Levy de la organizația de urgență United Hatzalah, referindu-se la franjuri rituale înnodate purtate de evreii observatori.

Poliția inspectează locul unui presupus atac terorist în afara orașului vechi al Ierusalimului, 14 august 2022. (Yonatan Sindel/Flash90)

Serviciul de ambulanță Magen David Adom (MDA) a declarat că medicii săi au tratat două persoane care au fost rănite grav, precum și alte cinci despre care se spunea că se aflau în condiții ușoare și moderate.

Victimele au fost toate duse la spitale din Ierusalim, a spus MDA. Centrul medical Shaare Zedek a declarat că cinci persoane au sosit de la incident, inclusiv două în stare gravă, una în stare moderată și două cu răni ușoare. Spitalul Hadassah Mount Scopus a spus că două persoane au sosit cu răni împușcate și erau examinate, iar patru persoane au suferit de anxietate acută în urma împușcăturii.

Se pare că presupușii atacatori au fugit de la fața locului în direcția cartierului Silwan din Ierusalim de Est din apropiere, poliția spunând că tratează incidentul ca pe un presupus atac terorist.

„Un număr mare de forțe de poliție au sosit la fața locului și au început să securizeze zona, să investigheze cazul și să caute suspectul care a fugit”, a spus poliția, adăugând că comandantul districtului Ierusalim Doron Turgeman a efectuat o evaluare a situației la fața locului.

Poliția a închis zona în urma atacului și a împiedicat pentru scurt timp credincioșii să intre și să iasă din complexul Zidului de Vest.

Scena unui presupus atac terorist în afara orașului vechi al Ierusalimului, 14 august 2022. (Yonatan Sindel/Flash90)

Potrivit rapoartelor presei palestiniene, ofițerii au intrat în Silwan pentru a căuta în zonă presupușii bărbați înarmați.

Gruparea teroristă palestiniană Hamas, care conduce Fâșia Gaza, s-a grăbit să lăudeze atacul, calificându-l drept „eroic” și spunând că este „un răspuns natural la crimele zilnice ale ocupației împotriva poporului nostru, a țării noastre și a principalelor site-uri musulmane și creștine”.

Incidentul a avut loc la o săptămână după o rundă intensă de trei zile de lupte între Israel și Jihadul Islamic Palestinian (PIJ), o grupare teroristă susținută de Iran, care are sediul și în Gaza și este considerată mai dură decât Hamas. Peste 1.000 de rachete au fost lansate asupra orașelor israeliene, în timp ce Forțele de Apărare Israelului au efectuat lovituri aeriene îndreptate împotriva țintelor PIJ din Fâșie. Autoritățile din Gaza spun că 49 de palestinieni au fost uciși, mulți dintre care Israelul spune că au fost uciși de rachetele PIJ care au aterizat în interiorul Gazei.

Din martie, 19 persoane – majoritatea civili israelieni din Israel – au fost ucise în atacuri, majoritatea de către palestinieni. Au fost uciși și trei atacatori arabi israelieni.

AFP a contribuit la acest raport.

Nu este (doar) despre tine.

Sprijinirea The Times of Israel nu este o tranzacție pentru un serviciu online, cum ar fi abonamentul la Netflix. Comunitatea ToI este pentru oameni ca tine cărora le pasă un bine comun: asigurarea faptului că o acoperire echilibrată și responsabilă a Israelului continuă să fie disponibilă gratuit pentru milioane de oameni din întreaga lume.

Sigur, vom elimina toate reclamele de pe pagina dvs. și veți debloca accesul la un conținut excelent exclusiv pentru comunitate. Dar sprijinul tău îți oferă ceva mai profund decât atât: mândria de a te alătura ceva care contează cu adevărat.

Alăturați-vă comunității Times of Israel

Alaturati-va comunitatii noastre

Deja un membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Ești un cititor dedicat

De aceea am început Times of Israel acum zece ani – pentru a oferi cititorilor cu discernământ ca tine o acoperire obligatorie despre Israel și lumea evreiască.

Deci acum avem o cerere. Spre deosebire de alte instituții de știri, nu am creat un paywall. Dar, deoarece jurnalismul pe care îl facem este costisitor, invităm cititorii pentru care The Times of Israel a devenit important să ne susțină munca prin alăturarea Comunitatea Times of Israel.

Pentru mai puțin de 6 USD pe lună, puteți ajuta la susținerea jurnalismului nostru de calitate în timp ce vă bucurați de The Times of Israel FĂRĂ RECLAMEprecum și accesarea continut exclusiv disponibil numai pentru membrii comunității Times of Israel.

Mulțumesc,
David Horovitz, editor fondator al The Times of Israel

alaturati-va comunitatii noastre

alaturati-va comunitatii noastre

Deja un membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Leave a Comment

Your email address will not be published.